W określonych warunkach na lustrze mogą pojawić się ciemnobrązowe plamy, które istotnie wpływają na jego estetykę i funkcjonalność. Proces czernienia lustra, zwany również korozją, jest często wynikiem długotrwałego narażenia na wilgoć i inne czynniki środowiskowe. Co najczęściej jest przyczyną czernienia lustra i jak można zatrzymać ten proces?
Dlaczego lustro czernieje?
Najczęstszą przyczyną czernienia luster jest nadmierna wilgoć. Wysoka wilgotność, typowa dla łazienek i kuchni, może powodować uszkodzenie warstwy srebra znajdującej się na tafli szkła tworzącej lustro. Gdy wilgoć przedostaje się przez uszkodzenia, materiał zaczyna korodować, co objawia się czarnymi lub brązowymi plamami widocznymi „od wewnątrz lustra”.
Korozję lustra mogą też powodować uszkodzenia mechaniczne, w wyniku których na lustrze powstały zarysowania i odpryski. Plamy korozyjne powstają w miejscach, gdzie warstwa ochronna została naruszona, co umożliwia wilgoci i zanieczyszczeniom dostęp do głębiej położonych warstw lustra. Powłokę ochronną mogą też uszkodzić preparaty do czyszczenia, które zawierają agresywne środki chemiczne. Szczególnie szkodliwe w tym kontekście są produkty zawierające amoniak, ocet, kwasek cytrynowy lub wybielacze. Tych zdecydowanie unikajmy! Regularne stosowanie takich środków może zainicjować lub przyspieszyć proces korozji. Wybierajmy klasyczne środki do czyszczenia szkła o neutralnym pH – będą bezpieczne.
Czy korozję lustra da się usunąć?
Usunięcie korozji z lustra jest niestety zadaniem trudnym i nie zawsze możliwym do wykonania w domowych warunkach. Gdy warstwa srebra lub aluminium zostanie naruszona, nie da się jej naprawić prostymi metodami. W takich przypadkach jedynym trwałym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonego lustra. Jednak w niektórych sytuacjach można zastosować środki doraźne, które pozwolą zamaskować problem i poprawić wygląd lustra. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie specjalnych naklejek, które można nakleić na powierzchnię w miejscu występowania czarnych plam. Choć nie usuną one korozji, mogą poprawić estetykę lustra. Jeśli czarne plamy są niewielkie i znajdują się na krawędziach, można również spróbować przyciąć lustro lub zastosować szeroką ramę. Można spróbować także zlecić profesjonalną renowację u specjalistów, którzy mogą być w stanie przywrócić im pierwotny wygląd. Jednak taka usługa może być kosztowna, nie zawsze też lustro można uratować.
Wybieraj lustra dobrej jakości
Całkowite usunięcie korozji z lustra jest trudne, a często też niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu korozji – przez odpowiednią konserwację, ale także przez wybór starannie wykonanych luster.
Wysokiej jakości lustra pozwalają ograniczyć ryzyko powstania korozji do minimum. Nasze ręcznie produkowane lustra mają tafle 4 mm grubości. Stosujemy szkło producenta Saint Gobain o najgrubszych i najtrwalszych podlewach, które nie zawierają miedzi, z niskim poziomem ołowiu w farbach. Dzięki temu są ponadprzeciętnie odporne na korozję. Dodatkowo bardzo dokładne spasowanie elementów do najmniejszego detalu sprawia, że powłoka luster TaRama jest doskonale zabezpieczona przed uszkodzeniami.
Jak zapobiec brązowym plamom na lustrach?
Aby zapobiec czernieniu luster, ważne jest:
- Utrzymywanie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, szczególnie w łazienkach. Sprawna wentylacja i regularne wietrzenie pomieszczeń pomagają utrzymać wilgotność na niskim poziomie.
- Staraj się unikać zarysowań i uszkodzeń mechanicznych na powierzchni lustra oraz na podlewie z tyłu. Unikaj uderzania lustra twardymi przedmiotami i dbaj o jego regularne czyszczenie, używając miękkich ściereczek lub niepylących ręczników papierowych i bardzo łagodnych środków czystości.
- Do czyszczenia luster używaj łagodnych środków czystości przeznaczonych specjalnie do szkła i luster. Unikaj produktów zawierających amoniak, ocet, k wasek cytrynowy, wybielacze i inne agresywne chemikalia. Najlepiej sprawdzą się łagodne mydła lub dedykowane płyny do szyb, które nie naruszają warstwy ochronnej lustra.
- Dbaj, aby w zakamarkach lustra (np. w połączeniach z ramą) i na szlifowanych krawędziach nie zostawała przez dłuższy okres czasu woda lub inne płyny (zwłaszcza detergenty).
- Krawędzie lustra są najbardziej narażone na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli kupujesz dobre, ręcznie wykończone lustro, sprzedawca z pewnością zadbał o ten aspekt.
W procesie tworzenia luster TaRama zadbaliśmy o maksymalne zabezpieczenie luster przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie. Z chęcią podzielimy się też naszymi doświadczeniami telefonicznie.